İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
TRT'Yİ İŞGAL İÇİN ASKER GÖNDEREN BARIŞ HAKİM KARŞISINDA

TRT'Yİ İŞGAL İÇİN ASKER GÖNDEREN BARIŞ HAKİM KARŞISINDA

01 Haziran 2017 13:18 PerşembeFETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, görülen davanın dokuzuncu celsesinde, TRT'yi işgal için asker göndermekle suçlanan eski Kurmay Albay Barış'ın savunması alınıyor.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahında yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davanın dokuzuncu celsesi başladı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Davanın dokuzuncu celsesi, eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış'ın savunmasıyla başladı.

Genelkurmay Başkanlığına 100 asker göndermiş

Barış'ın, Genelkurmay Başkanlığına darbe girişiminin yaşandığı gece Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın eski başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın isteği üzerine Genelkurmay Başkanlığına 100 asker gönderdiği iddianamede yer aldı.

Hazırladığı 100'er kişilik iki ekibi de yine Yıkılkan'ın emri doğrultusunda peş peşe TRT'ye göndermekle suçlanan Barış, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırganın alıkonulmasıyla suçlandığı davada da yargılanıyor.

Polatlı'daki eski 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün'ün de bugün savunma yapması bekleniyor.

Aygün, 6-16 Temmuz arasında izinli olmasına rağmen 10 Temmuz'da iznini keserek, birliğinin başına geçmiş, ancak başlama yazısını Kuvvet Komutanlığına göndermemişti.

Aygün ayrıca darbe girişiminin planlamalarına katılması, darbe girişiminde de Ankara'da 10 kavşağın trafiğe kapatılması ve kontrol altına alınması, TÜRKSAT ile TİB'in ele geçirilmesi görevlerini de üstlendiği iddia ediliyor.

Eski Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış ve eski Tuğgeneral Murat Aygün'ün, sözde Yurtta Sulh Konseyi'nde isimleri geçiyor.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (14074) defa okunmuştur.

ETİKETLER

fetö - hakim - TRT -

- GALERİLERİ

- HABERLERİ