İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Yıldırım etkisiyle oy arttı

Yıldırım etkisiyle oy arttı

02 Kasım 2015 11:00 PazartesiAK Parti İzmir’de 7 Haziran’daki seçimlere göre yaklaşık yüzde 5’lik oy artışı yaşadı. AK Parti’nin bu sıçramasında, Binali Yıldırım’ın İzmir’den aday gösterilmesinin önemli etkisi oldu. Sonuçlardan sonra soluğu il binasında alan milletvekilleri büyük sev

AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesinin kesinleşmesinin ardından İzmir İl Başkanlığı'nda bayram havası yaşandı. Akşamın ilerleyen saatlerinde yüzlerce AK Partili Cumhuriyet Meydanı'na gelerek kutlamaları burada sürdürdü. AK Parti'de ortak yorum ise İzmir'deki oyların artışında, Binali Yıldırım'ın adaylığının etkisini gösterdiği şeklinde oldu.

Partililer, sonuçların açıklanmaya başlamasıyla il binasına akın etti. AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na ilk gelen milletvekilleri Hüseyin Kocabıyık, Kerem Ali Sürekli ve İbrahim Turhan oldu. Partililer tarafından alkışlarla karşılanan vekiller sonuçları kurulan dev ekranda izledi. Sandık sonuçlarının yüzde 50'sinden fazlasının açılmasının ardından il binasına AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım da geldi. Yıldırım, partililer tarafından bina girişinde karşılanırken davul ve zurna ile kutlamalar yapıldı. AK Parti İl Kadın Kolları üyeleri Yıldırım'ı bayraklarla karşıladı. Yıldırım, İl Başkanı Bülent Delican ile birlikte sonuçları izledi. Baklava ve incir ikram edilen Yıldırım, sandık görevlileri ile sık sık telefonla irtibat kurdu. Partililer il binasından araçlarla konvoy yaparak İzmir'i turlarken partinin Bayraklı'daki il binasından havai fişek gösterileri yapıldı.

'Herkese teşekkürler'

İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti'nin milletin sağduyusu ile büyük bir başarı elde ettiğini dile getirdi. "Muhteşem bir gün yaşıyoruz. Allah emeklerimizi boşa çıkarmadı. Çok ciddi bir başarı elde ettik" diyen Delican, "Kesin olmayan sonuçlara göre tek başına iktidarız. Allah yüzümüzü kara çıkarmadı. İzmir'de oylarımızı artırdık. Milletin sağduyusuyla büyük zafer kazandık. AK Parti'nin iktidar olması için İzmir'de çok ciddi oy aldık. Bize oy veren, vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. İzmir'in Türkiye'nin 2023 hedeflerinde başarı elde eden en büyük kent olacağını dile getiren Delican, "Başbakanımız 'Ufuk şehir İzmir' dedi. İzmir'i stretejik kent olarak tarif ettik. İstanbul'la yarışacak İzmir, ekonomik sanat ve ticaret kenti olarak öne çıkacak. İzmirliler olarak, tüm hemşerilerimiz bize inandılar. Bize güvendikleri için tek tek teşekkür ediyorum. Sayın Binali Yıldırım ve Nükhet Hotar öncülüğünde çok ciddi saha çalışmalarında bulunduk. 7 Haziran'daki oy AK Parti'nin gerçek oyu değildi. Tekrar kendi zeminimizi yakaladık. İnşallah 2019'da İzmir'i AK Parti belediyeciliği ile buluşturacağız. Bu alınan sonuçlar 2019 için bir işeret fişeğidir" diye konuştu.

Millet Osmanlı tokadı attı

AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, sonuçların belli olmasının ardından partisinin İl Başkanlığı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, sözlerine sosyal medyada fenomen olan bir kalıba atıfta bulunarak, "Yüze vurur ifadesi, AK Parti tekrar tek başına iktidar bir tanesi" diyerek başladı. Yıldırım daha sonra tüm siyasi partilere tek tek mesaj vererek, "Bugün güzel Türkiyemiz, milletimiz tarihi bir gün yaşıyor. Bugün bu yüce millet tüm dünyaya yeni bir mesaj verdi. O mesaj 'Türkiye'nin geleceği bu milletin kardeşliğindedir, birliğindedir' oldu. Terörü cesaretlendiren, teröristleri azmettirenler bir kez daha mağlup oldu. Bu zafer Türkiye'nin zaferidir. Milletin zaferidir. 1 Kasım seçimlerinin Türkiye'nin her tarafında geniş katılımla gerçekleştirilmiş olması Türkiye'nin demokrasiye olan inancını ortaya koymuştur" dedi. Yıldırım ayrıca, "Millet, seçtiği Cumhurbaşkanı'nı hedef tahtasına koyanlara esaslı bir Osmanlı tokadı vurmuştur" ifadelerini kullandı.

İzmir için önemli mesajlar

Yıldırım, seçimin İzmir için de önemli mesajlar taşıdığını dile getirerek, "Kardeşlik birlik galip gelmiştir. İzmir'de sürdürdüğümüz kampanyada biz 7 Haziran'ın yol kazası olduğunu söyleyerek 1 Kasım'ın memleket meselesi olduğunu dile getirdik. İzmirli kardeşlerimiz AK Parti'nin Türkiye ortalamasının üstünde bir destek vererek beni ve arkadaşlarımı Ankara'ya göndermişlerdir. Yıllardan beri söylemleriyle milletten yetki isteyen CHP artık Türkiye gerçeğini görmek ve yol haritasını belirlemek zorunda. İzmirli kardeşlerimiz yerelde desteklediğiniz CHP'nin artık Türkiye'ye vereceği bir şey olmadığı açıkça ortadadır. Tüm İzmirlilerin her konuda hizmetinde olacağız. Türkiye'nin geleceği kardeşliktedir. 2 Kasım aydınlık Türkiye'nin yarınları için açılan yeni bir kapıdır. Bu yeni günde kutuplaşma bir kenara bırakılacak. Tüm vatandaşlarımızla büyük Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için çalışacağız" dedi. 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (7257) defa okunmuştur.

İZMİR - HABERLERİ