İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :

"Paralel Operasyonu"ndan 17 tutuklama çıktı

09 Kasım 2015 10:25 PazartesiTutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya'da bulunuyor

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda karar açıklandı. Aralarında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya'nın da yer aldığı 17 kişi tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, dosya üzerinden tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen 36 zanlının ifadelerinin tamamlanmasının ardından ara veren 3. Sulh Ceza Hakimi Dilek Çeliktaş, daha sonra zanlıları ve avukatlarını duruşma salonuna davet ederek kararı açıkladı. Zanlılardan 17'sinin tutuklanmasına, diğer şüphelilerin ise 15'i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya, 2. sınıf emniyet müdürü Mehmet Ali Şevik, 3. sınıf emniyet müdürü Behzat Tuzcu, 4. sınıf emniyet müdürü Yusuf Uzşen'in yanı sıra, Yaser Özoğul, Taner Aydın, Ramazan Özdemir, Selçuk Küçükaslan, Seyfullah Özdemir, Cemil Yörük, Mükremin Dal, İbrahim Gönülalan, Özcan Kezzap, Muhammet Ali Özmen ve Gökay Ersel Gülek yer alıyor.

Adli kontrol şartıyla salıverilen isimler; Erkan Değer, Birer Buldur, K.Şenol Yılmaz, İlhan Uran, Mehmet Oduncu, Mesut Kesen, Süleyman Çelik, Sadık Özilhan, Fahrettin Karaağaç, Cem Kendigelen, Memduh Tosun, Serkan Çiftçi, Resul Zengin, Engin Öztürk

Serbest bırakılan izimler; Kurtuluş Nail Hepyalçın, Murat Karahaner, Özgür Akçiçek, Sadık Altınkaya, Mustafa Uysal

Operasyon:

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Dosyada örgüt lideri olarak aranan Fetullah Gülen de dahil 8 kişinin firari durumda olduğu öğrenilmişti. İzmir Cumhuriyet Savcılığı, zanlıların, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltına alındıkları bildirilmişti. Eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen, merkez valisi Mehmet Oduncu, mülkiye müfettişlerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi İzmir Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (20625) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Paralel Yapı

İZMİR - HABERLERİ