İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Ne istedi de vermedik

Ne istedi de vermedik

25 Ekim 2015 15:32 Pazarİzmir’in projelerini merkezi yönetimin engellediği iddialarını yalanlayan Başbakan Davutoğlu: Sayın Kocaoğlu açıkça söylesin, ‘Ben merkezi hükümetten şunu istedim ama olmadı’ desin.

İzmir'in projelerini merkezi yönetimin engellediği iddialarını da kesin bir dille yalanlayan Davutoğlu, Başbakanlık ofisini İzmir'e açarak bu iddiaların tam tersine merkezi yönetimi İzmir'in ve yerel yönetimin hizmetine getirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bugüne kadar ne kendisine ne de Başbakanlığa tek bir proje veya hizmet için başvurmadığını hatırlatan Başbakan, hükümetin her tür hizmeti öncelikli olarak İzmir'e getirmeye devam edeceği sözünü de verdi.

İzmir'de hükümetle yerel yönetim arasında bir çatışma olduğu ve merkezi yönetimin, yerel yönetimin yaptığı icraatlara engel olduğu yönünde özellikle CHP'li belediye başkanlarının açıklamaları dikkat çekiyor. İzmir adayı olarak Binali Yıldırım'ın bunun doğru olmadığına ve bir algı yaratılmaya çalışıldığına dair çok konuşulan bir açıklaması oldu geçenlerde. Sizin bu konudaki değerlendirmenizi alabilir miyim?

- Böyle bir konu kesinlikle doğru değil, doğru olamaz. İzmir'e verdiğimiz desteği, önemi herkes biliyor. Ben, Başbakan olduktan sonra İzmir'de ilk yaptığım icraat burada Başbakanlık Ofisi açmak oldu. Yani merkezi yönetimi İzmir'e getirdim. Bir yılı aşkın süredir Başbakanlık görevini sürdürüyorum, Aziz (Kocaoğlu) Bey'den bugüne kadar yerel yönetimle ilgili bana ulaşmış herhangi bir talep yok. Herhangi bir proje ile ilgili yarım kalan bir yatırım talebi veya başvurusu da olmadı. İzmir'den bir talep var idiyse ve merkezi hükümete geldiyse bu bana intikal eder. Böyle bir konu intikal etmiş değil. İzmir için büyük projeleri biz üretiyoruz. Çandarlı Limanı, Konak Tüneli, bunlar hepsi merkezi yönetimin projesi. İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir- Ankara Hızlı Treni de aynı şekilde. İzmir'i şaha kaldıracak projeleri biz hazırlıyoruz. Bırakın yerel yönetimlere engel olmayı, biz yerel yönetimlerden daha fazla dinamik olmalarını bekleriz. Sayın Kocaoğlu açıkça söylesin, 'Ben merkezi hükümetten şunu istedim ama olmadı' desin. Bir yılı aşkın süre oldu, bana böyle bir talep gelmedi.

İZMİR DEMOKRASİ VE CUMHURİYET'İN KALESİDİR

İzmir'le ilgili söylemleriniz arasında İzmir'i "istikbalin şehri" olarak göstermiştiniz. Son olarak da "CHP'nin değil, Cumhuriyet'in kalesi" şeklinde ifade ettiniz. Bu ifadenizde ne demek istediğinizi açabilir misiniz?

- İzmir, Ege'nin incisi ve Türkiye'nin gözbebeği. İzmir, düşman çizmesine geçit vermeyen şehirdir. Bu mukaddes ülkenin vatan oluşunda İzmir'in, İzmirlilerin payı çok büyük. İzmir, ufuk şehridir. Mustafa Kemal Atatürk genç Cumhuriyet'in kalkınma hamlesini İzmir İktisat Kongresi'yle bu kentten başlattı. İzmir, o gün bugündür Türkiye'nin kalkınmasında öncü rol oynamıştır. İzmir CHP'nin kalesi değildir, olamaz. İzmir hangi parti olursa olsun kesinlikle bir partinin değil, demokrasinin ve Cumhuriyet'in kalesidir. İzmir CHP'nin tek parti yönetimini bitiren Adnan Menderes'i bağrına basan şehirdir. Menderes'i sahiplenerek CHP'nin alternatifini de bünyesinden çıkaran bir şehirdir. CHP'nin alternatifi olan Menderes'i bağrına basan İzmir, nasıl CHP'nin kalesi olabilir ki? O bakımdan İzmir hiçbir partinin kalesi değil. İzmir'i Cumhuriyet'in ve demokrasinin kalesi olarak görüyoruz.


Buca mitinginizde İzmir ve Ege için 25 milyar liralık bir proje paketinden bahsettiniz. Hangi projeler öncelikli olacak?

- 2011'de başlayan projeler bir bir hayata geçiyor. Her türlü yatırım var. Ancak yerelde kalkınmayı sağlayacak projeler ve kentsel dönüşüm anlamında, yerel yönetimlerle birlikte birçok projemiz hayata geçecek.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (6325) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Ahmet Davutoğlu

İZMİR - HABERLERİ