İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Kocaoğlu, Mujica’yı yanlış anladı!

Kocaoğlu, Mujica’yı yanlış anladı!

10 Kasım 2015 10:18 SalıKocaoğlu, “en yoksul başkan” olarak bilinen Mujica’nın “Sosyal sınıf, eşitlik, adalet” sözlerini alkışlayıp, iş icraata gelince “zam, özelleştirme ve taşeronlaşmayı” seçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz hafta kendisini ziyaret eden ve "en yoksul başkan" olarak bilinen Urugay eski Devlet Başkanı Jose Mujica'yı yanlış anladı. Mujica'ın "Dünyada çok fazla eşitsizlik ve adaletsizlik var" sözlerinin üzerinden 48 saat geçmeden Büyükşehir, Türkiye'nin en pahalı suyunu içen İzmirlilere yılbaşından itibaren zamlı fatura gönderecek. Otopark ücretleri de aynı şekilde zamlı olacak. Son olarak da 3 bin 400 taşeron işçinin "kadroya" geçişini engelleyip yine taşeron sistemine mahkum olmaları için 70 yıllık ESHOT'un kapısına kilit vuracak.  Eşitsizliği anlattı Sosyalizmin günümüzdeki simge ismi Urugay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, geçtiğimiz hafta İzmir'e geldi. Kocaoğlu tarafından kapıda karşılanan Mujica, yine Büyükşehir'in düzenlediği "Destek ile Yoksulluğu Önleriz" konulu panele konuşmasıyla damga vurdu. Kocaoğlu'nun alkışladığı Mujica, "Sosyal sınıfları anlamak lazım. Çünkü çok büyük farklılık oluyor. Dünyada çok fazla eşitsizlik ve adaletsizlik var. Bu şekilde hareket ederseniz kendi halkınız, yaptığınız şeyi anlamaya başlayacaktır" dedi. Sosyal adalete dikkat çeken Mujica'nın İzmir'den ayrılmasından 48 saat sonra Büyükşehir, inanılmaz 3 icraata imza attı. İşte madde madde Büyükşehir icraatları:


1-SUYA ZAM

İZSU, zaten Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanan İzmirlilere, kullanılan su tarifesinin bedelinden daha yüksek olan atık su bedelli fatura gönderdi. Buna bir de sayaçların geç okunması eklenince İzmirliler karşılarında "katlamalı" su faturaları buldu. Ancak Büyükşehir bununla da yetinmedi. 2016 mali yılı tahmini gelir gider taslak bütçesinde suya zam yapılması öngörüldü. Buna göre su faturaları 1 Ocak'tan itibaren yüzde 5 zamlı olacak.


2-BİR ZAM DA OTOPARKA

Büyükşehir zam yağmuruna otopark ücretlerinde de devam edecek. Aynı su zammında olduğu gibi Plan Bütçe Komisyonu'na sevk edilecek olan yeni otopark ücretleri, Meclis'ten geçtiği takdirde 1 Ocak'tan itibaren 50 kuruş ile 1 lira arasında zamlı olacak. Yani vatandaş 0-12 saat park için 6.5 lira yerine 7 lira ödeyecek. 24 saat kullanım ise 13 liradan 14 liraya çıkacak. Tam Otomatik Katlı Otoparkı'nda 0-3 saat 5 lira iken 6 liraya, 3-6 saat için 8 liradan 8.5 liraya, 6-9 saat için ise 12 liradan 13 liraya yükselecek.


3-ESHOT KAPANIYOR TAŞERONA KADRO ŞOKU

CHP'li Büyükşehir'in, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Taşeronu tarihe gömeceğiz" sözünü de yanlış anladığı ortaya çıktı. Büyükşehir, 600 işçinin kadrolu olabilmek için dava açtığı, toplam 3 bin 400 taşeron ve 198 kadrolu işçinin çalıştığı ESHOT'u kapatma kararı aldı. Belediye İş Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, bu kararın arkasında ise Büyükşehir'in "Taşerona devam" ısrarı ile ulaşımın "Halk otobüsleri" aracılığıyla özelleştirilmesi planın yattığını söyledi. Öte yandan taşeron işçiler, kadrolu olabilmek için daha önce açtığı davaları teker teker kazanıp geriye dönük maaş farklarını talep etti. İşçilerin 10 milyon liralık bir alacağı ortaya çıkarken son gelişmelerle bunun de ne olacağı belirsiz hale geldi. Taşeron işçiler, kağıt üzerinde bir başka şirkete devredilecek ve taşeron sistemi yine devam edecek. Aynı zamanda da Büyükşehir, ulaşımı halk otobüsleri ile özelleştirmenin de yolunu açmış olacak. ESHOT eski Genel Müdürü Mehmet Erdül de ESHOT'un kapatılacağını sosyal medya hesabından duyurarak, İzmir'de halk otobüslerinin yeniden hizmete gireceğini öne sürdü ve buna tepki gösterdi.


"ESHOT KAPATILAMAZ"

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Aziz Kocaoğlu'nun işçilerin iş haklarından doğan maddi alacaklarını ödememek adına kendi bürokratlarıyla beraber yanlış bir yol izlediğini söyledi. Doğan, "Sosyal demokratım diye geçinen Aziz Kocaoğlu'nun işçi alacaklarına zeval vermemesi gerekiyor. 70 yıllık İzmir'in kendi şirketi olan ESHOT kapatılamaz" dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (24923) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Aziz Kocaoğlu

İZMİR - HABERLERİ