İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
İzmir CHP’nin değil Cumhuriyet’in kalesidir

İzmir CHP’nin değil Cumhuriyet’in kalesidir

24 Ekim 2015 12:39 CumartesiBaşbakan Ahmet Davutoğlu, “İzmir’i kalesi olarak görenler bu meydandan ders alsın. İzmir CHP’nin değil, Cumhuriyet’in kalesidir. İzmir 1 Kasım’da AK Parti’nin kalesi olacak” dedi ve 25 milyarlık yatırım müjdesi verdi.

Bergama'daki mitingin ardından dün akşam saatlerinde Buca Pazaryeri'ndeki miting alanına eşi Sare Davutoğlu ile gelen Başbakan Davutoğlu'na İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Nükher Hotar ve diğer milletvekili adayları eşlik etti. Ege'ye 2019 yılı sonuna kadar 25 milyarlık 4 bin 547 proje kazandıracaklarını açıklayan Davutoğlu, "Çiftçilerin yüzü gülecek. Avrupa'nın en büyük tarım ülkesiyiz. 13 yıl boyunca İzmirimizi yalnız bırakmadık. Yerel yönetimlerin bir takım başarısızlıklarına rağmen İzmir'in kalkınması için çalıştık. 30 milyar lira hizmet yaptık. 9 milyar milyar dolar ihracat rakamına ulaştık. 7 bin 879 derslik, 13 bin konut, 42 baraj ve gölet, 87 sağlık kuruluşu inşa ettik. 29 spor tesisi 3 sanayi bölgesi yaptık. 68 milyon fidan diktik. 37 köprü ve viyadük yaptık. Kılıçdaroğlu veya İzmir'deki CHP'liler bu rakamları arka arkaya telaffuz edemezler" dedi.


"Dünya şehri İzmir

"CHP'nin ve MHP'nin böyle dertleri olmadığını dile getiren Davutoğlu, "İzmirli'nin derdi onların derdi değil. Onların tek derdi AK Parti'yi iktidardan indirmek. İzmir-Ankara otoyolu yapılacak. İzmir-Ankara hızlı trenini yapıyoruz, bu yol 3.5 saate inecek. İstanbul'la, Ankara'ya 3.5 saatte ulaşacaksınız. İzmir uçan kuşun dahi selam vermek zorunda olduğu kavşak şehir dünya şehri olacak. İzmir'i kendilerinin kalesi zannedenler buradan ders alsınlar. İzmir demokrasinin kalesidir. İzmir Cumhuriyet'in kalesidir. İzmir 1 Kasımda Ak Parti'nin kalesi olacak" dedi.


Buca'yı unutmadı

İzmir'in tüm ilçelerini gezeceklerini ifade eden Davutoğlu, "Buca'ya gelince önce 125 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesini açtık. Buca Huzurevi'ni hizmete aldık. Bunun yanı sıra yaşam evleri ve engelli kardeşlerimiz için bakım evleri açtık. İzmir Çevre Yolunu yaptık. Şehir içi ulaşımı rahatlattık. Konak Tüneli'ni açtık. Böylece 30 dakika olan Buca-Konak arası 3 dakikaya indi" dedi. Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından milletin verdiği kararı saygı duyduklarını ve hükümet kurmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Davutoğlu, "Milletin 'uzlaşın' mesajını saygıyla karşıladık. Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için iyi niyetle, partilerin kapısını çaldık. Devlet Bahçeli, seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz, kapıları ve kepenkleri kapattı. MHP'li kardeşlerimin, onun notunu vereceklerine eminim. Bugün görevden kaçanlar, 1 Kasım'da göreve talip olabilir mi?" dedi. Kılıçdaroğlu'nun da blok siyaseti güttüğünü belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti'yi dışlamak istediler. Kılıçdaroğlu, yüzde 60'lık blok dedi. Allah aşkına milletin destek verdiğini, onlar engelleyebilir mi? Bunun da yanlış hesap olduğu ortaya çıktı. Bizimle koalisyon görüşmesi yaparken AK Parti'nin en temel gördüğü ilkelerin dışında teklif ilettiler. Kusura bakmayın, hükümet kuracağız ama 13 yıllık başarı hikayemizi de yok saymayız' dedik." Milletten çekinecek şeylerinin olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Neler biliyorum ama söylemem diyorlar. Bunun adı şantaj ve çamur at izi kalsın siyasetidir. Buradan, er meydanından soruyorum. Ne biliyorsanız açıklayın. Bu meydandan kaçan namerttir" dedi.


"Üç devrim yaptık"

Ankara'daki bombalı saldırının ardından HDP yöneticilerin sarf ettiği sözlere de göndermede bulunan Davutoğlu, "Eş başkan dedikleri biri, devlete katil demeye cürret etti. Biz onların katil diye adlandırdığı devleti, şefkatle millete yaklaştırıyoruz. Biz devlete sahip çıktık. Bunlar köşelerinde otururken biz, üç devrim yaptık. Türk yapımı uydu, uzaya fırlatıldı. Yavru vatan Kıbrıs'a, deniz üstünden boralarla su götürüyoruz. İşte cumhuriyete sahip çıkmak, milliyetçilik budur. Milliyetçilik ve Cumhuriyetçilik lafla olmaz. Hizmet ve izzetle olur" dedi. Davutoğlu şöyle dedi:

"Yeni doğan bebek, dünyaya gözünü açınca hediyesini veriyoruz. İlk çocuğa 300 TL, ikinciye 400 TL, üçüncüye 600 TL doğum hediyesi veriyoruz. Belediyelere kreş açma zorunluluğu getiriyoruz. Anneler doğum izninden sonra ilk çocuk için 2 ay, üçüncü çocuk için 6 ay boyunca yarı zaman çalışıp tam ücret alacak. Fatih projesiyle öğrencilerimize akıllı bilgisayar veriyoruz. Üniversiteli gençlere ücretsiz internet sağlıyoruz. YGS'yi tek sınava tabi tutmayacağız. Gençlere yurt dışı seyahatlerinde THY'den yüzde 25, yurt içinde de yüzde 20 indirim yapacağız."


Yıldırım: İzmir cevabını verecek

Mitingde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, "İzmir İstiklal Savaşı'nın başladığı ve bağımsızlıkla tamamlandığı şehirdir. İlklerin şehri İzmir, Türkiye'nin birliği için ay yıldızlı bayrağımız için her zaman ayaktadır. 'Yolları böldük, hayatları ve milleti birleştirdik' demiştik. İzmir ile Diyarbakır kardeş yaptık. Memleketin her karış toprağında, 78 milyonun bir beraber kardeş olarak yaşaması için var gücümüzle çalıştık. Bu hareket 2001 Ağustos'unda ülke sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yola çıktığında şunu söyledik, yakın ışıkları Türkiye aydınlansın. Şimdi yakalım ışıkları da İzmir, Türkiye aydınlansın" dedi.


"Bizde Hasan Tahsin bilinci var"


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bergama'da şiddetli yağış altında onbinlerce vatandaşa seslendi. Davutoğlu, 'Dik dur, eğilme, bu millet seninle' sloganlarına, "Allah aşkına gençler, hiç eğildiğimizi gördünüz mü bizim? Yedi düvel karşımıza gelse, bizde Hasan Tahsin bilinci var. Hiç eğilmedik, eğilmeyiz Allah'ın izniyle" karşılığını verdi. Türkiye'nin daha güçlü, daha zengin, daha özgür bir ülke olmaya giderken İzmir'in bu yürüyüşün öncü şehirlerinden olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, 'Bergama seninle gurur duyuyor' sloganları üzerine, "Biz böyle yağmur altında bekleyen Bergamalılarla gurur duyuyoruz. Sizinle de gurur duymak istiyoruz gençler. 1 Kasım'da yeni bir demokrasi zaferi yazmaya var mısınız, milletimiz için 'Huzur', 'Kardeşlik', 'Birlik', 'Dirlik' demeye var mısınız? Büyük bir Türkiye'ye, bir cihan devletine doğru yürüyüşümüze katılmaya var mısınız?" diye konuştu.


Üç büyük proje

Başbakan, Türkiye'nin bütün kıtalarda gücünü gösterdiğini belirterek, "Birileri terörle uğraşıyor, birileri terörü dışarıdan seyrediyor ama biz hem terörle mücadele ediyoruz hem de son 15 gün içinde, yeri ve dünyayı titreten 3 projeyle yolumuza devam ediyoruz. Bir; ana vatandan yavru vatana, şimdi Anadolu'nun suyu, deniz üstünden ulaşıyor. Bu, dünyada birinci proje. 'Kıbrıs oradayken, Kıbrıs'ta su ihtiyacı varken su bize haram' dedik ve Anamur'un suyunu Kıbrıs'a gönderdik. İşte yeni Türkiye bu" dedi.

Geçen hafta Kazakistan'dan uzaya 4B uydusunu gönderdiklerini hatırlatan Davutoğlu, İstanbul'da ise dünyanın en büyük havalimanının finansmanına ilişkin imza törenine katıldığını kaydetti. Davutoğlu, Bergamalılar'dan 1 Kasım'da rekor oy beklediğini belirterek, "Büyük Türkiye'yi birlikte inşa etmeye var mısınız? Her gün çıtayı biraz daha yükseğe taşımaya var mısınız? Dünyanın en büyük havalimanını, dünyanın en uzun kuleli asma köprüsünü, dünyanın en uzun içme suyu projesini Ankara'da, dünyanın en önemli limanlarından birini Çandarlı'da kurmaya var mısınız? Bize ikinci lig yakışır mı? Bize büyük, diğer ülkeleri arkadan takip etmek yakışır mı? Bize borç almak yakışır mı? Namerde muhtaç olmak yakışır mı?" diye konuştu. Türkiye'nin dünyaya meydan okuyan bir hale geldiğini vurgulayan Davutoğlu alandakilere, "Gücümüzü kesmeye çalışıyorlar, gücümüzü budamaya çalışıyorlar, kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışıyorlar. İşte şimdi onlara inat 'milli irade, milli birlik' demeye hep beraber 1 Kasım'da hazır mıyız?" diye sordu.

Sözleri "Kürt Türk Kardeştir, PKK kalleştir" sloganıyla kesilen Başbakan Davutoğlu, "Bu ses Van'da da aynısını söyledi. Bugün Türkiye'nin batısında da aynı şeyi söylüyoruz. Türk Kürt kardeştir. Bu hainler, bu PKK kalleştir" diye konuştu.


Devlet millet buluştu

Okula gidecek çocuklar için de yapacaklarını anlatan Davutoğlu, "Eskiden olduğu gibi kitap kuyruğu yok, kara tahta yok, çocuğa diyoruz ki 'kitapların bu, devletten' hani birilerinin 'katil' dediği devlet var ya işte böylesine müşfik bir devlet. Biz devletle milleti buluşturduk" diye konuştu. Çocuklara kitap, bilgisayar, laptop ve üniversiteye gittiğinde yurt imkanı verdiklerini belirten Davutoğlu, üniversite bittiğinde çiftçilik yapmak isteyen gence 30 bin lira, iş yeri kurmak isteyen gence 50 bin lira hibe verileceğini, bu yetmezse 100 bin lira faizsiz kredi verileceğini, 3 yıl vergi almayacaklarını açıkladı.


Davutoğlu'na Balkan beresi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Adnan Menderes Havalimanı'nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Davutoğlu'nu karşılayanlar arasında Balkanlardan gelen akraba ve soydaş toplulukları, sivil toplum kuruluşlrı, akademisyenler ve siyasetçilerden oluşan heyet de yer aldı. Heyet Başbakan'a İzmir'deki çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Davutoğlu'na Balkan beresi armağan etti. Davutoğlu, daha sonra Bergama'ya hareket etti. EMİRHAN ERGEN


Türkiye'nin gücü var

Türkiye'yi uçurumun bir kenarından alıp, yeni geleceklere ve istikrara kavuşturdukları görüşünü savunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2001 yılındaki tablodan bugünlere nasıl gelindiğini anlattı. Davutoğlu, "Şimdi artık kendi milli piyade tüfeğini yapan, kendi tankını yapan, kendi gemisini, savaş gemisini yapan bir Türkiye var. Kendi uçağını, savaş uçağını yapacak olan bir Türkiye var. Kendi helikopterini yapan bir Türkiye var, işte Hasan Tahsin'in çocuklarına böyle bir Türkiye yaraşır" diye konuştu.


Çiftçiye KDV müjdesi

Çiftçilerin yem ve gübrede KDV ödemeyeceklerini müjdeleyen Başbakan Davutoğlu, çiftçilere yeni kaynak sağladıklarını söyledi. "Şimdi bütün bu vergileri kaldırıyoruz" diyen Başbakan, "Asgari ücreti bin 300 lira yapacağız, işçilerin ve taşeron işçilerin bütün sorunlarını çözeceğiz, kırsal kalkınma desteklerini de tüm illere yaygınlaştırıp, desteği artıracağız. 5 dekarın altında tarlası olan çiftçiler de destekten yararlanacak. İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere de destekleme ödemesi yapacağız. Köylerde yaşayan gençleri köylerinde tutmak için her türlü imkanı sağlayacağız" açıklamasını yaptı.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (6612) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Ahmet Davutoğlu

İZMİR - HABERLERİ