İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Ekmek krizi vatandaşı vurdu

Ekmek krizi vatandaşı vurdu

01 Kasım 2015 15:02 Pazarİzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Ekmek’te yaşanan grev, en çok dar gelirli vatandaşları zora soktu. 65 kuruşa aldıkları ekmeği 1 liraya almak zorunda kalan vatandaşlar isyan etti. En büyük sıkıntıyı ise glutensiz ekmek bekleyen hastalar çekiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Ekmek Fabrikası'nda işçilerin başlattığı grev sürüyor. Bu nedenle İzmir'deki 54 noktada bulunan kent ekmek büfeleri dün de ekmek satmayınca vatandaşlar mağdur oldu. 65 kuruşa indirimli aldıkları ekmeği market ve fırınlardan 35 kuruş fazla vererek 1 liraya satın alan vatandaşlar isyan etti.


Çaresiz kaldılar

Kent Ekmek Fabrikası'nın tekrar faaliyete geçmesini isteyen vatandaşlar arasında çölyak hastaları da vardı. Glutensiz ekmek yemek zorunda olan çölyak hastaları kriz nedeniyle mağduriyet yaşadı. Çölyak hastası olan 32 yaşındaki kızı Emine Güler'e glutensiz ekmek almak için Kent Ekmek büfesine gelen Dürdane Güler büfenin kapalı olduğunu görünce büyük üzüntü yaşadı. Hasta kızına her hafta Cuma ve Salı günleri gelen glutensiz ekmeklerden aldığını söyleyen Dürdane Güler, "Şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yıllardır buradan ekmek alarak kızıma yediriyordum. Normal ekmek yemesi onun için çok tehlikeli. Belediye yetkililerinden isteğim bu sorunu bir an önce çözmeleri" diye konuştu. Hasta yatağında annesinin glutensiz ekmek getirmesi için bekleyen 32 yaşındaki Emine Güler ise çaresizlik içinde kaldı.


Ekmek krizi büyüdü

Günde 60 bin ekmek üreten ve çölyak hastaları için İzmir'de dahil olmak üzere 70 ile glutensiz ekmek gönderen Kent Ekmek Fabrikası'nın kapanması vatandaşı fena vurdu. Kent Ekmek büfelerinde 65 kuruşa ekmek satıldığı için rekabet amacıyla ekmeğin fiyatını 50 kuruşa düşüren bazı fırın ve marketler de fırsattan istifade ederek tekrar fiyat yükseltti. Bazı fırın ve marketler ekmeğin fiyatını 80 kuruşa çıkarırken bazıları ise tarifeye göre 1 liradan ekmek satma kararı aldı.


Vatandaş çözüm bekliyor

Kent ekmek büfelerinin kapalı olduğunu görünce çaresizlik içinde kalan vatandaşlar ise sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Büfelerin önünde grev nedeniyle satışın olmadığı yazısını okuyan vatandaşlar, "Biz bir an önce bu sorunun çözülmesini bekliyoruz. Vatandaşa eğer bir hizmet getiriliyorsa bunun devam etmesi gerekiyor. Arada bizler mağdur oluyoruz" diye konuştular. Türk Gıda İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı İbrahim Bircan, "Taleplerimiz için son güne kadar bekledik. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi geri adım atılmadı. Biz uzlaşmayı tercih ettik. Yüzde 16 zamma da razıyız dedik. Ama bizi yüzde 8 orana mahkum etmeye çalışıyorlar. Emeğimizin karşılığını alana kadar asla geri adım atmayacağız. Bu böyle bilinsin" diye konuştu.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (6516) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Ekmek

İZMİR - HABERLERİ