İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Ege'nin altı altın kaynıyor

Ege'nin altı altın kaynıyor

30 Kasım 2015 09:22 PazartesiMaden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin altın rezervlerinin yüzde 90’ı yer altında. Ege Bölgesi’nde Bursa-Balıkesir arasında İvrindi-Sülüklüköy-Beyköy bölgeleri, Afyon-Kütahya arasında Dağardı, Karaağaç ile İzmir- Aydın arasında Emi

Manisa'nın Soma ve Balıkesir'in İvrindi ilçesindeki süren sondajlar sonucu yüksek miktarda altın rezervlerine rastlanması gözleri yine Ege Bölgesi'ne çevirdi. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü verilerine göre Çanakkale'den Aydın'a, İzmir'den Afyon'a kadar olan Ege Bölgesi'nde altın aramasının yapılabileceği ve hala Türkiye'nin altın rezervlerinin yüzde 90'ının yer altında bulunduğu belirtildi. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, "Türkiye bunları değerlendirerek ekonomisinin en önemli sorunu olan katma değer meselesini aşabilir" dedi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya da yeraltı zenginliklerinin, yerüstünü düşünerek insan ve çevre önceliğinde kullanılması gerektiğini söyledi.

Soma'da 100 ton rezerv

Soma'da Kasım ayı içerisinde altın rezervinin bulunmasıyla Ege Bölgesi bir çekim merkezi haline geldi. Soma ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Kiraz ve Çatalçam mahallelerinde bulunan rezervler çevre sakinlerini de heyecanlandırdı. Mahalle sakinleri, madenlerin açılmasının ardından okulu, sağlık ocağı ve marketi bulunmayan 50 hanelik mahallelerinin hareketleneceğini, göç alacağını, ilçeden mahalleye gelen yolların düzeleceğini ve hizmetlerin artacağını belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın Soma'da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunu açıklamasının ardından gözler, zengin linyit yataklarıyla bulunan bu ilçeye çevrildi.

2 milyar dolarlık altın

Son olarak Balıkesir'in İvrindi ilçesinde, bir firma tarafından Madra Dağı'nda yaklaşık 3 yıl süren sondajlar sonucu tespit edilen altının çıkarılması için yasal prosedürün tamamlanması bekleniyor. Sondajlarda, 50 bin metrekare alanda değeri 2 milyar dolar olarak hesaplanan altın rezervi tespit edildi. Arama çalışmalarını tamamlayan ve madeni çıkartmak için yasal başvuruları yaparak prosedürün tamamlanmasını beklemeye başlayan firmanın yetkilileri, bölgede 25 milyon dolarlık yatırım planladığını açıkladı.

MTA Genel Müdürlüğü verilerine göre ise Türkiye'deki altın rezervinin yüzde 90'ı halen yeraltında keşfedilmeyi bekliyor. Yer bilimciler Türkiye genelinde 6 bin 500 ton civarında altın olduğunu hatırlatırken MTA'nın tespitlerine göre Ege Bölgesi'nde Bursa-Balıkesir arasında İvrindi-Sülüklüköy-Beyköy bölgeleri, Afyon-Kütahya arasında Dağardı, Karaağaç ile İzmir-Aydın arasında Emirli, Bozdağ, Arapdağı bölgeleri, İzmir Çanakkale arasında Kartaldağ, Şahinli, Madendağ, Pirentepe, Altınoluk ve Bergama bölgelerinde zengin altın yatakları bulunduğu kaydedildi. Ayrıca işletilmesi için hazırlıkları sürdürülen başlıca altın yataklarının ise Bergama Ovacık, Havran Küçükdere, Uşak Eşme, Salihli altın yatakları olduğu kaydedildi.

Katma değeri en yüksek maden

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner Türkiye'nin, dünyanın en gelişmiş mücevher sektörüne sahip olduğunu vurgulayarak, "Ülkemiz zorunlu olarak yılda 80-100 tonu bulan ihtiyacını altın ithal ederek karşılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada yılda 25-30 ton civarında altın üreten bir Türkiye var ki; bu yıllık ihtiyacımızın yüzde 35'ini kendi madenlerimizden çıkarttığımız ve artık daha az altın ithal ettiğimiz anlamına geliyor. Yine bu dönemde Türkiye külçe altını bırakın ihraç etmeyi, üretemiyordu bile; bugün dünya çapında başarılı 3 rafinerimiz Londra borsasınca onaylı altın külçe ihraç eder hale geldi. Türkiye, gerek değerli metal gerekse değerli ve yarı değerli taş madenlerini değerlendirerek ekonomisinin en önemli sorunu olan katma değer meselesini aşabilir" dedi.

Çevre ve insan önceliği

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise, "Yeraltındaki tüm zenginliklerimiz 78 milyon insanımızın malı. Bu zenginlikleri yine yerüstünü düşünerek insan ve çevre önceliğinde memleketimize kazandırmamız, katmamız gerekir" dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (60068) defa okunmuştur.

ETİKETLER

altın

İZMİR - HABERLERİ