İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Egeliler 10’u istiyor

Egeliler 10’u istiyor

06 Kasım 2015 14:13 CumaEgeliler Meclis’e gönderdiği 10 vekili kabinede görmek istiyor. Kulislerde ise Binali Yıldırım, Nükhet Hotar, İbrahim Turhan ve Hüseyin Kocabıyık, Nihat Zeybekci, Selçuk Özdağ, Recai Berber, Mehmet Erdem ve Abdurrahman Öz ve Hasan Özyer’in adı bakanlık iç

AK Parti'nin yüzde 49'u geçen oy oranı ile tek başına iktidar olmasının ardından kulisler de hareketlendi. 4'ü İzmir'den olmak üzere Ege'den 10 milletvekilinin ismi, AK Parti'nin yeni kuracağı hükümette bakanlık için geçiyor. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın kurulacak yeni hükümette yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Tekrar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olacağı dile getirilen Yıldırım'ın ismi Başbakan Yardımcılığı için de geçiyor. Halen Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci'nin de Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yeniden bu göreve getirilmesi bekleniyor.

Hotar ve Özdağ

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan AK Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın da kabinede yer alacağı dillendiriliyor. İsmi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için geçen Hotar'ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da getirilebileceği ifade ediliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın ismi de çeşitli bakanlıklar için geçiyor. Özdağ'ın ismi özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı için dillendiriliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen, Merkez Bankası eski Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan'ın ismi de yine ekonomiyle ilgili bakanlıklardan biri için konuşuluyor. Turhan'ın Ekonomi veya Maliye Bakanı olabileceği Ankara kulislerinde dile getiriliyor.

Kocabıyık için Turizm Bakanlığı

Bir diğer AK Parti İzmir Milletvekili, Gazeteci Yazar Hüseyin Kocabıyık'ın ise Kültür ve Turizm Bakanı olarak kabinede yer alması bekleniyor. Aydın Milletvekilleri Abdurrahman Öz ve Mehmet Erdem'in de kabinede yer alacağı gelen bilgiler arasında. Manisa Milletvekili Recai Berber'in ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na getiribileceği öne sürülüyor. Muğla Milletvekili Hasan Özyer'in de Kültür ve Turizm Bakanı olarak kabinede yer alabileceği kaydediliyor.

Kalkan Başkanvekili olabilir

1 Kasım seçimleri ile ilk kez İzmir'den milletvekili seçilen Necip Kalkan'ın ismi ise Meclis Başkanvekilliği için konuşuluyor. İş dünyasında uzun yıllar yöneticilik yapan Kalkan'ın o yıllardan beri her fırsatta en büyük hayalinin Meclis'i yönetmek olduğunu dile getirdiği biliniyor.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (7548) defa okunmuştur.

ETİKETLER

TBMM

İZMİR - HABERLERİ