İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Bilal Doğan: Büyükerşen’in saçı daha mı gür?

Bilal Doğan: Büyükerşen’in saçı daha mı gür?

30 Kasım 2015 09:18 PazartesiAK Partili Bilal Doğan İzmir’deki su zammıyla ilgili ‘Bizim başımız kel’ diyen Kocaoğlu’na tepki gösterdi. Türkiye’de birçok belediyenin suda zam yerine indirime gittiğini söyleyen Doğan, “Peki Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in sa

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin suya 2014'te yüzde 10, 2015'te ise yüzde 5'lik zam kararı aldığını ve buna gerekçe olarak da "alt yapı yatırımlarını" gösterdiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Aydın, Eskişehir, Çanakkale, Muğla, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Zonguldak gibi nice belediye suya zam yapmama kararı aldı. Hatta vatandaşa ucuz su vermek için fiyatı düşürmeye çalışıyor. Bu CHP'li belediyeler yatırım yapmıyor mu? Bu belediyeler suyla ilgili proje üretmiyor mu? Bizde neden su pahalı?" diye sordu. Büyükşehir Belediyesi'nin son iki yılda suya toplam yüzde 15 zam yaptığını hatırlatan Doğan, Kocaoğlu'nun 'Belediye kar müessesi değildir' sözlerinden hareketle küçük bir araştırma yaptıklarını söyledi. Doğan, "Aydın Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl suya zam yapmamış. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yine geçtiğimiz yıl gelen tepkiler üzerine suya zam yapmaktan vazgeçmiş, bir önceki yıl ise yüzde 3'lük zam kararı almış. Çanakkale Belediyesi suya 3 yıldır zam yapmıyor ve ücretlerin düşürülmesi için çalışıyor. Muğla'da son iki yılda suya sadece 25 ile 50 kuruş arasında zam yapılmış. Edirne'de iki yıldır zam yok. Tekirdağ'da yok. Kırklareli'nde 2 yıldır zam yok. Zonguldak'ta belediye meclisi suya zam yapmama kararı almış" diye konuştu.

'Kendisine demokrat belediye'

CHP'li başkanlar tarafından yönetilen belediyeleri incelediklerini söyleyen Doğan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi 2014'te suya yüzde 10, 2015'te yüzde 5'lik zam kararı alıyor. İzmir'in arıtma tesislerini örnek gösterebilir, yatırımlar nedeniyle zamları savunabilirsiniz. Peki diğer CHP'li belediyeler yatırım yapmıyor mu? Vatandaş 'Su pahalı' diyerek isyan edince, 'benim başım kel' dediniz, topu hükümete attınız. Peki, saydığım bu CHP'li belediyeler ülkemizin belediyeleri değil mi? Yaşınız gereği saçlarınız beyazlamış olabilir, peki Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in saçları sizden daha mı fazla?" dedi.

Geçtiğimiz yaz aylarında konut dışı tarifelerde yapılan indirimi hatırlatan ve vatandaşa çifte standart uygulandığını savunan Doğan, hamam işletenlerin konutlardan daha ucuza su kullandığını belirterek, "Bir belediye düşünün ki kendi binasında kullandığı su, vatandaşın evinde kullandığı sudan daha ucuz. Bunun neresi adalet, neresi sosyal demokratlık? Yoksa İzmir Büyükşehir Belediyesi sadece kendisine mi demokrat? Sayın Kocaoğlu, elinizi vicdanınıza koyun gelin bu inadınızdan vazgeçin" dedi.

'Zam yapmak yerine kaçakları önleyin'

Sudaki kayıp kaçak oranların arttığına dikkat çekerek İzmir'de şebeke suyunun üçte birinin boşa gittiğini aktaran Doğan şöyle devam etti: "Kaçak su sorununu gidermek için ayrılan yatırım tutarı 119 milyon 402 bin lira, yani bütçenin yüzde 10'una bile denk gelmiyor. Ancak İZSU'da konferans, panel gibi etkinlikler ile reklam faaliyetlerine ayrılan para 340 bin lira. Bunu İzmirlilerin dikkatine sunuyorum" dedi. En küçük bir yağmurda İzmir'in göle döndüğünü söyleyen Doğan, "Sayın Kocaoğlu'ndan suya zam yapacağı yerde İZSU'nun bütçesinden kentin su ve kanalizasyonla ilgili sorunlarını çözmesini bekliyoruz" dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (55779) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Su

İZMİR - HABERLERİ