İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Altı ok altı parça

Altı ok altı parça

05 Kasım 2015 11:17 Perşembe1 Kasım’ın ardından CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun görevde kalıp kalmaması tartışma konusu oldu. Mustafa Balbay ve Umut Oran genel başkan adaylığını açıklarken, kulislerde Deniz Baykal ve Metin Feyzioğlu gibi isimler de konuşuluyor

CHP'de kazan yine kaynamaya başladı. 1 Kasım seçimlerinde alınan yüzde 25.3 oyun ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevde kalıp kalmaması gerektiği tartışma konusu oldu. Şubat ayında yapılması beklenen kurultayda Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkmaya hazırlanan isimler adaylıklarını açıklamaya başladı. İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın "Aday olabilirim" açıklamasının ardından İstanbul eski Milletvekili Umut Oran, dün adaylığını resmen açıkladı. Genel Başkan adaylığı için Kılıçdaroğlu, Balbay ve Oran'ın dışında eski Genel Başkan Deniz Baykal, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve geçtiğimiz kurultayda Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de adı geçmeye başladı. Bu isimlerin de nabız yokladığı kaydedildi.

İlk Balbay açıkladı

Mustafa Balbay'ın önceki gün "Sürecin getirmesi halinde aday olabilirim" sözü gündeme bomba gibi düştü. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 1 Kasım seçimlerinin sonucunu değerlendirerek, "Siz eğer CHP'nin başında olsaydınız, bu başarısızlık karşısında o koltukta oturmaya devam eder miydiniz?" sorusuna, "Etmezdim. Ben etmezdim" yanıtını verdi. Balbay, "Genel Başkanlığa aday olacak mısınız?" sorusu üzerine de, "Genel süreç bakarsınız bizi taşır. Niçin olmasın?" dedi. Kılıçdaroğlu tarafından gerek 7 Haziran'da gerekse de 1 Kasım'da milletvekili aday listesine alınmayan ve kadro dışı bırakılan Umut Oran'dan da dün sürpriz bir çıkış geldi. Oran yaptığı açıklamada "Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir" dedi ve genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Muharrem İnce'nin ise değerlendirme aşamasında olduğu ve izleyeceği tavra ilişkin bu hafta sonuna kadar kararını netleştireceği dile getiriliyor. Kulislerde ise geçen yıl Eylül ayında yapılan olağanüstü kurultayda aldığı oyla Kılıçdaroğlu'nu zorlayan İnce'nin de genel başkanlık yarışına katılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Baykal ve Feyzioğlu

Kulislerde eski Deniz Baykal'ın da yeniden genel başkanlığa talip olabileceği yoğun olarak konuşuluyor. Ayrıca, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da adaylık için nabız yokladığı belirtiliyor.

"Seçmen CHP'yi değil AK Parti'yi seçti"

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "7 Haziran'da psikolojik üstünlük bizim elimizdeydi. AK Parti'nin eline meclis başkanlığı verilince psikolojik üstünlük sona erdi. 1 Kasım'da gördük ki HDP ve MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 25'i, 'Biz ülkeyi yönetecek bir partiye oy verelim' dedi. Ülkeyi yönetecek parti olarak CHP'yi değil AK Parti'yi gördüler. Biz yıllardır 20-25 bandı arasındaysak burada bir sorun var" dedi. Önümüzdeki günlerde düşüncelerini "Sevgili Türkiye" başlığı ile 60 sayfada açıklayacağını, kurultayla parti içindeki enerjiyi dışa çevirmek gerektiğini anlatacağını belirten Balbay, "Şu anda örgütü ve toplumu dinliyorum. CHP tabanını biliyorum. Kılıçdaroğlu'na ayrıca saygı gösteren herkes dahil tüm tabanla çok iyi bir zeminim var" açıklamasını yaptı.

Fatura Bahçeli'ye

Kılıçdaroğlu'nun, MYK üyeleriyle yaptığı değerlendirmelerde seçim sonuçlarının faturasını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye çıkardığı belirtildi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin 7 Haziran'da çıkan yüzde 60'lık muhalefet bloğuna rağmen izlediği politika, TBMM Başkanlığı seçimlerinde uzlaşmaz bir tavır sergilemesi ve her teklife 'hayır' demesinin muhalefete oy veren kesimler üzerinde hayal kırıklığı oluşturduğunu savunduğu kaydedildi.
Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (7522) defa okunmuştur.

ETİKETLER

CHP

İZMİR - HABERLERİ