İZMİR 23 °C
En Düşük 17 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
78 Milyon Kazandı

78 Milyon Kazandı

02 Kasım 2015 11:03 Pazartesi“Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır” diye konuşan Davutoğlu, “Bu zafer şu veya bu kesimin değil, kazanan 78 milyondur” dedi

AK Parti'nin tek başına iktidar zaferiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu da yeni döneme ilişkin mesajları geleneksel balkon konuşmasıyla verdi. AK Parti Genel Merkezi'nin önünde bekleyen on binlere seslenen Davutoğlu, "Sizler ülkeniz üzerinde oynanan oyunları gördünüz ve bu oyunları bozdunuz" dedi. Davutoğlu, "Türkiye şu andan itibaren yapılan tartışmaları bir kenara bırakmalı ve gelecek hedeflerine odaklanmalı. Milletimiz istikrar, güven istediğini, meselelerine çözüm istediğini açıkça ortaya koymuştur" ifadelerini kullanırken, "Seçimin kazananı tüm Türkiye" dedi.

Yolda birkaç kez durdu

Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin tek başına iktidar olması kesinleşince memleketi Konya'dan Ankara'ya hareket etti. Esenboğa Havalimanı'na inen Davutoğlu AK Parti Genel Merkezi'nde kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etmek için otobüsle yola çıkarken, yolda sevgi gösterileri nedeniyle birkaç yerde durarak vatandaşa hitap etti. Davutoğlu gece yarısı saat 00.45'te AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. Davutoğlu'ndan önce AK Parti'nin kurucu kurmaylarıyla AK Parti milletvekilleri balkona çıkarak halkı selamladı. Geleneksel hale gelen balkon konuşmasıyla vatandaşlara teşekkür eden Davutoğlu, seçim zaferi için şunları söyledi:

ERDOĞAN'A SELAM OLSUN: Sizleri selamların en güzeli ile selamlıyorum, Allah'ın selamı üzerinize olsun. Buradan Türkiye'nin demokrasi kürsüsünden 78 milyon vatandaşımızın her birine selamlarımızı, muhabbetlerimizi, saygılarımızı sunuyoruz. Kurucu Genel Başkanımız ve halkın doğrudan oylarıyla seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bir demokrasi şölenine çevirdiği bu balkondan sizlere hitap etmekten büyük gurur duyuyorum. Bu partinin kurucu genel başkanına, Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha selam ediyorum. Tercihleri ne olursa olsun bütün vatandaşlarımız bugün vakur şekilde demokrasi destanı yazdı, hepsine selam ediyorum.

ALLAH BU AK ELLERİ HEP BİR ARADA KILSIN: Sizler iradenize sahip çıkarak barışı, birliği, kardeşliği, sağduyuyu seçtiniz. Sadece Türkiye'de ya da Ortadoğu'da değil, bütün dünyada barışı hakim kılmak için oylarınızı kullandınız. O ak pusulada AK Parti'ye oy veren ak ellerini öpüyorum. Allah bu ak elleri hep bir arada kılsın.

OYUNU BOZDUNUZ: Sizler, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördünüz ve bu oyunları bozdunuz. 'Biz buradayız, burada olacağız, kıyamete kadar buradayız' dediniz. Sizler, o sandıklara sadece eski Türkiye'nin partilerini değil, eski Türkiye'nin zihniyetini, kaosu, şiddeti, terörü, istikrarsızlığı gömdünüz. Her iki vatandaştan birinin oyunu alarak her ilde oyunu artırarak AK Parti'ye 'tek başına iş başına' dediniz.

HERKESİN HUKUKU GÜVENCE ALTINDADIR: AK Parti'nin tek bir derdi vardır; Türkiye'yi daha güçlü, daha istikrarlı ve daha müreffeh bir hale getirmek. Sandıkların açıldığı ilk dakikadan itibaren kaygı yerini özgüvene bırakmıştır. Türkiye şu ana kadar yapılan tartışmaları geride bırakarak gelecek hedeflerine odaklanmalı. Büyük hedefleri harekete geçirmek için gece gündüz çalışacağız. Demokrasiden, hukuktan, adaletten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecek. Herkesin hukuku güvence altında. 78 milyonun hukuku mutlak surette korunacak.

NEFRET DİLİ KAYBEDECEK: Husumet nefret ve şiddet dili kaybedecek. Türkiye demokrasi ile özgürleşmeye, kalkınmaya, gelişmeye büyümeye devam edecek. Türkiye'yi her türlü kutuplaşmadan, çatışmadan gerilimden çıkaracağız. Bugün bu seçimde yenilen yok. Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, hiç kimse yenilmemiştir. Bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsunlar. Verdikleri mesaj önümüzdeki 4 yıl boyunca yönetime yansıyacaktır.

PRANGALARDAN KURTULDUK: Türkiye bu sonuçla birlikte ayaklarına vurulmak istenen prangalardan kurtulmuştur. Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır. Bu zafer şu veya bu kesimin değil, kazanan 78 milyondur.

SANDIKLAR SES VERDİ: Biz ellerimizi semaya kaldırdık mı dualarımızla arş titrer, sandığa gittiğimizde oylarımızla sandıklar ses verir. Bugünün kazananı yoksullar, mazlumlar kısık seslerdir. Bugün sandıktan çıkan sonuç barışın istikrarın demokrasinin zaferidir. Siyasi tercihleri ne olursa olsun, etnik veya mezhebi kökeni ne olursa olsun bilinsin ki önümüzdeki 4 yıl sorumluluğumuzun bilincinde olarak yerine getireceğiz.

SEVGİ TOHUMLARI EKECEĞİZ: Biz sevgi tohumları ekeceğiz, sevgi çınarları büyüteceğiz. Sevgi çınarlarının altında 78 milyonu kardeş, dost kılacağız. Tek bir ferdi dahi bu milletin ayrımcılığa, tahrike, dışlanmaya muhatap olmayacak.

TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK: Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, fikir ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altında. Bugünkü sonuçtan sonra kardeşliğimizi pekiştirmeye yönelik çözüm irademizden de terörle mücadele yolundaki kararlılığımızdan da bir an dahi ayrılmayacağız.

2013 KUMPASI ÇÖKTÜ: Milletimiz bugün, Türkiye'ye karşı kurulan kumpasları tümüyle çökertmiştir. Yeni Türkiye düşmanlarının 2013 Mayıs'ında planladığı kumpas bugün bir kez daha çökmüştür, 2013 Aralık'ında planladığı oyun bugün bir kez daha bozguna uğramıştır. 7 Haziran'dan bu yana söylediğimiz gibi, 1 Kasım seçimleri yeni Türkiye'nin referandumuydu, bugün bu referandumda yeni Türkiye'ye mutlak bir şekilde 'evet' denmiştir.

ESKİ TÜRKİYE'Yİ GÖMDÜNÜZ: Sizler açıkça gösterdiniz, eski Türkiye bir daha geri gelmemek üzere yerin 7 kat altına gömülmüştür. Yeni Türkiye sayın cumhurbaşkanımızın genel başkanlığı zamanında attığı adımlarla şekillenmeye devam edecek. Blok siyaseti demokrasinin siyaseti karşısında diz çökmüştür. Hayır siyaseti bugün yeni Türkiye'ye evet diyen millet tarafından yenilgiye uğraşmıştır.

MEDYA BARONLARI GÖMÜLDÜ: Bugün toplum mühendisleri, medya baronları, terör destekçileri sandığa gömülmüştür. Bugün Türkiye siyaseti kazanmıştır.

YERLİ VE MİLLİ ANAYASA: Sağlıklı bir seçim sistemi için, verimli ve şeffaf bir hükümet yapılanması için, bürokrasinin siyasete ayak bağı olmadığı bir Türkiye için Meclis'e giren bütün partilere, yerli ve milli bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak, sivil ve özgürlükçü bir anayasa için hep beraber el ele verelim diyorum.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (7550) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Ahmet Davutoğlu

İZMİR - HABERLERİ